ARONYA NEDİR?

 

 

Aronya Chokeberry olarak da bilinen mucizevi bir bitki ve meyvesinin adıdır ve meyvelerin kralı olarak adlandırılmaktadır. Aronya çalı benzeri, 3-4 metre kadar büyüyen, mor üzümsü meyveleri olan bir bitki olup ilk olarak Amerika Kızılderilileri tarafından binlerce sene boyunca öğünlerinde, ekmeğin içinde, etlerinin korunmasında ve çetin kış şartlarında hastalıklardan korunmak amacı ile kullanmıştır. Zamanla dünyaya yayılmış olan aronya besin içeriği ve faydaları nedeni ile sağlık ve sıhhat konularına özel önem veren Avrupa’da popüler hale gelmiştir. Bu son derece değerli meyvenin ekimi Balkanlar ve Alp dağlarının el değmemiş arazilerinde yapılmaktadır. Aronya bir besin takviyesi değildir, süper meyve olarak anılan doğal bir yiyecek ve içecektir.

 

Aronya’nın ve Kanser Hastalığı ile mücadele ettiği biliniyor

 

Aronya meyvesi stres, çevre kirliliği, tıbbi röntgen ve günlük yaşam aktivitelerinin -egzersizin bile- vücudumuzda yarattığı hücrelere zarar veren serbest radikaller ile mücadele eden antioksidan polifenolik doğal karışımını içerir. Amerikan Milli Tıp Kütüphanesi tarafından yayınlanan çalışmaya göre bu antioksidanlar arasında yer alan antosiyaninlerin bazı kanser türleri, kalp-damar hastalıkları, kronik inflamasyon ve karaciğer fonksiyon gibi oksidatif strese bağlı hastalıklarla mücadeleye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Süper üzümsü meyvelerin en değerlisi


Serbest radikallerle mücadele kapasitesini gösteren İngilizce Oxygen Radikal Absorbance Capacity kelimelerinin baş harflerinden oluşan ORAC değeri meyve ve sebzelerin sahip olduğu antioksidan kapasitesini ölçen bir değerdir.  ORAC değeri ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda 100 gram taze aronya meyvesinin ORAC değeri 16.062 olarak bulunmuş ve bu değer aronya’yı süper üzümsü meyveler listesinin en değerlisi olarak sürücü koltuğuna oturtmaktadır, böylece aronya meyvelerin kralı olarak isimlendirilmektedir.

 

Aronya meyvesindeki PA konsantrasyonu günlük hayatta tükettiğimiz gıdalar içerisinde en yüksek olanıdır. Koyu mor renkli, çok keskin tatlı bir meyve olup yaban ortamında salkımlı şekilde yetişmektedir ve doğal ortamlarının yanı sıra son zamanlarda kültür bitkisi olarak tarım alanlarında yetiştirilmeye başlanmıştır.

 

USDA verilerine göre meyvelerin 100 gramdaki ORAC değerlerinin kıyaslama grafiği aşağıda verilmiştir. Üzümsü meyvelerin genel olarak ORAC değerince yüksek olduğu görülmekteyken geçtiğimiz dönemde antioksidan mucizesi olarak adlandırılan narın ORAC değerinin 4 katına sahip Aronya listenin başında yer almaktadır.
 


 


Yapılan araştırmalarda bir besinin ORAC değeri ne kadar yüksekse vücudu o kadar temizleyip ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği belirtilmiştir.

 

Günlük beslenmede en az 3000 ORAC değeri alınmalıdır, 5000 ORAC değeri ile beslenmenin yüksek koruma sağladığı söylenmektedir ve aronya meyvesi tek başına bu değeri yakalamayı kolayca sağlamaktadır.

Çerez Kullanımı