ARONYA FİDANI ÜRETİMİ - DİKİMİ VE BAKIMI

 

Aronya Fidanı Üretimi

 

Aronya fidanlarının üretiminde Polonya’ dan gelen organik “Aronia Melanocarpa Nero” fidanlarından alınan çelikleme yöntemi kullanılmaktadır.

 

Plantasyonlar sadece ana bitkilerin özelliklerini yeniden üreten bitkilerden kurulmalıdır. Aronya fidanlarının doğru anaçlardan çelikleme yöntemi ile elde edilenlerle yapılan plantasyonlar en ideal olanıdır. Güvenilir olmayan firmalardan sadece fiyatı düşük olduğu için  satın alınan  fidanlar düşük verim ve yüksek bakım maliyetleri ile kıyaslanamaz derecede yüksek kayıplar yansıtır.

Aynı zamanda tohumdan elde edilmiş fidanlar anaç özelliklerini birebir gösteremezler bu fidelerle yapılan bir ekim 3 yıl verim kaybı yaşatır. Fidanlar boya gider ve makine ile hasadı mümkün olmaz. Çelik den üretilmiş fidanlara göre daha az meyve verirler.

 

Aronya Fidanı Mevsimsel Durumu

 

Aronya fidanları yaprak döken bir bitkidir. Kışın yapılan gönderilerde fidanlar üzerinde yaprak bulunmaz, size ürünler bir dal parçası gibi gelebilir. Baharla beraber fidanlar yeşil yapraklı bir şekilde gelir. Nisan ayının ortasında beyaz renkli çiçeklere bürünür ve Mayıs ayının 3.haftasında bu çiçekler meyveye dönüşürler. Eylül ayı hasadı sonrası Sonbahara doğru yapraklar kızıl rengini alır ve yeniden dökmeye başlar.

 

Gelişim Hızı ve Meyve Verme Zamanı

 

Aronyanın kök sistemi çok güçlüdür her türlü toprak koşuluna uyum sağlar; çoğu meyvenin dikiminin imkânsız olduğu arazilerde bile aronya dikimi yapılabilir. 

Aronya dallanmasında en hızlı büyüme Nisan-Haziran arasında oluşur. Sonra  büyüme hızı düşer ve sonbaharda genellikle eylül ayında tekrar yükselir.

Bilim adamları kışın bile yapraksız bir durumda ,yer sıcaklığı 0*C nin üzerinde olduğunda kök sisteminin geliştiğini gözlemlemişlerdir.

Gelişim hızı yavaş olup dikildikten 2-3 yıl içerisinde ürün vermeye başlayacaktır. 3 yıllık fidan dikimi yaparsanız dikim sonrası ilk Eylül ayı hasat ile ürün alabilirsiniz.

 

Aronya Fidanı Durumu

 

Tüplü fidanlar saksıya ya da toprağa 12 ay dikilebilirler ; ancak açık köklü fidanlar Kasım ayından mart ayı sonuna kadar toprakla buluşabilirler.

 

1-EXTRA ARONYA FİDANI (Üç Yıllık)

 

Üç yaşında olan bu fidanlar birinci sınıf bir aronya meyve bahçesi fidanıdır. iki yaşındaki fidanlara göre  dikildiği yılın ertesi yıl yani bir yıl daha önce ürün almak mümkündür. Çok iyi gelişmiş kök sistemine sahiptirler. Yaklaşık boyu 100-120 cm olup 4-5 sürgün vermiş haldedirler. 20 adet fidan demetleri ile transfer edilirler.

 

 

 

2-BİRİNCİ SINIF ARONYA FİDANI (İki Yıllık)

 

Bunlar en kaliteli oluşumu sağlamış 2 yaşındaki fidanlardır. Çok güçlü ve gelişmiş kök sistemine sahiptirler. İki yaşındaki bu fidanlarımız mekanik hasatta hasara karşı yüksek esneklik ve direnç sağlar. Dikildikten iki yıl sezon meyve vermeye başlar. Yaklaşık yüksekliği 60-80 cm’dir. 20 adet fidan demetleri ile transfer edilirler.

 

 

3-İKİNCİ SINIF ARONYA FİDANI (Bir Yıllık)

 

Fidanın genetik özellikleri çok iyi oluşmuştur. Hızlı büyüme trendine girmiştir ancak iki yıllık fidanlara göre gövde kalınlığı ve boyu daha düşük değerlerdedir. Ürün alma süresi üç sezon sonradır. Hobi bahçeleri için önerilir. Yaklaşık yükseklik 40-60 cm’dir ve genelde tüplü olarak transfer edilirler.

 

 

Aronya Fidanı Gönderimi

 

2 veya 3 yıllık acık köklü fidanlar özel bir şekilde bağ oluşturularak transfer edilirler.1 veya 2 yıllık tüplü fidanlar ise özel fidan kutusu ile transfer edilirler.

 

Aronya Fidanlarının Dikimi İçin Öneriler

 

 • - Sipariş etmiş olduğunuz fidanı teslim aldığınızda hemen ambalajından çıkartınız.

 

 • - Fidanlarınızı hafifçe sulayın.

 

 • - Fidan dikimini buharlaşmanın en az olduğu sabah erken saatlerde veya akşamüstü vaktinde yapmanız tavsiye edilir.

 

 • - Eğer ilerleyen yıllarda makine ile hasat yapacak kapasitede bir dikim alanınız varsa sıra arası 4 mt fidan arası 75cm olacak şekilde kuzey-güney aksında dikim yapılır. El ile hasat yapılacaksa sıra arası    2 mt fidan arası 1-1,5  mt olacak şekilde kuzey-güney aksında dikim yapılır.

 

 • - Fidan çukurunu en boy yükseklik 50-60  cm olarak şekilde kazınız, fidan çukuru tabanına 50 gr  toz solucan gübresi veriniz.

 

 • - Çıkan toprağa herhangi bir hayvansal gübre uygulaması toprağın yapısına bağlı olmakla beraber getireceği zararlılar ve yabancı ot tohumları nedeniyle uygulaması tavsiye edilmez.

 

 • - Fidan dikimi yapılan alana  analiz sonuçlarına göre tavsiye edilen oranda leoaroniadit uygulaması yapılarak  toprağa iyice karıştırmalıdır.

 

 • - Fidanı satın alındığı  yerdeki toprak izinden 3-5 cm daha derine dikecek şekilde toprakla doldurarak dikimini yapınız ve fidan başına 5-15 litre arasında can suyunu veriniz.

 

 • - Dikim işlemini yazın yapıyorsanız kaolin uygulaması yapınız. Kışın dikim yapılmış olsa dahi nisan ayıyla beraber yine de kaolin uygulamasını yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Aronya Fidanı Sulaması

 

Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre fidanın dikildiği toprağın daima 20 cm derinliğe kadar nemli olmasını sağlayacak şekilde sulama yapılmalıdır. Hasat sonrası kış ayları boyunca  iklim çok kurak gitmezse sulama yapılmaz.

 

Saksıda Aronya Yetiştiriciliği

 

 • - Fidanınızın poşetini toprağı dağıtmayacak şekilde çıkartınız.

 

 • - Saksı içerisinde aronya yetiştiriciliğinin temelinde ağaç tacının yani dal oluşumun ilk başladığı yerin saksı hizasından sonra en 15 cm  olması gerekir. Taç oluşumu ne kadar aşağıdan verilebilirse o derece iyi olacaktır. Önemli olan ağacın yan dal oluşumunu aşağıdan verip bitkinin büyüyeceği yüksekliği ayarlayarak daha randımanlı meyve almaktır.

 

 • - Aronya fidanı yetiştiriciliğe uygundur fakat kışın saksı içerisinde mutlaka bahara kadar bitkinin meyve vermesi için gereken soğuklama süresini karşılaması adına çağla oluşumu gerçekleşene kadar dış mekânda bulunmalıdır. Kullanacak olduğunuz saksı asgari 10 litrelik, kullanacak olduğunuz toprak  ise çiçek toprağı olmalıdır.

 

Aronya Fidanı Gübreleme

 

Kışın tabandan azot ağırlıklı, çiçekler açmadan  20-30 gün önce tabandan fosfor, potasyum ağırlıklı kompoze gübre, çiçek döneminde yapraktan çinko bor içerikli meyve tutturucu gübreleme ,meyveler nohut büyüklüğüne eriştikten sonra meyve irileştirici gübreleme yapılabilir.

 

Aronya Fidanı Zararlı Mücadelesi

 

Aronya fidanlarında baharla beraber fidanlarda yaprak biti zararlısı , meyve iç kurdu ve kırmızı örümcek zararlısına dikkat edilmelidir. Zararlı mücadelesinde 1 litre suya  1 kaşık sıvı yağ, 1 kaşık arap sabunu ve bir diş rendelenmiş sarımsağı  1litre su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Bitkinin yapraklarının  altına ve üstüne gelecek şekilde fısfıs yardımıyla sıkınız. Sarımsak kokusunda hoşlanmıyorsanız çıkartabilirsiniz. Her fidana baharla beraber 1 renkli  kokulu yapışkan tuzak koymakta fayda vardır. Bakla zınnı zararlısı için mavi leğen de önemli bir zirai savaş yöntemidir.

 

SONBAHARDA ARONYA

 

 

YAZIN ARONYA

 

Çerez Kullanımı